Instrukcja obsługi T99.

T99 jest generalnie programem bezobsługowym, jednak gorąco zachęcam przed rozpoczęciem używania go, zapoznać się z kilkoma jego właściwościami opisanymi poniżej. Instrukcja opisuje trzy kroki potrzebne do tego by mieć w swoim telefonie działający T99. Krok zerowy (wejście na tę stronę) za Tobą, czas więc na krok pierwszy...

Krok 1. Pobranie programu instalacyjnego (pliku sis/sisx)

Download

Najpierw należy pobrać program instalacyjny T99 na swój telefon. Możesz to zrobić z działu "Pobierz". Otwórz tę stronę w przeglądarce swojego komputera, lub swojego telefonu. Znajdują się na niej programy instalacyjne dla różnych wersji Symbian OS (s60-1st, s60-2nd, s30-3rd i uiq). Jeśli nie wiesz jaką wersję masz w swoim aparacie, możesz się tego dowiedzieć znajdując model swojego telefonu na "liście kompatybilnych telefonów", obok danej wersji programu. Na przykład jeśli masz Nokię 6630, znajdziesz ją na liście obok wersji t99-s60-2nd.sis . Za pomocą przeglądarki pobierz ze strony odpowiedni plik.

Po pobraniu pliku, za pomocą przeglądarki w telefonie komórkowym, telefon automatycznie uruchomi program instalacyjny - przejdź do Kroku 2 instrukcji. Natomiast pobranie pliku na dysk komputera, wymaga teraz przesłania go do telefonu. Jest wiele możliwości by to zrobić (np. Bluetooth, IrDA, kabel łączący komputer z telefonem) w zależności od tego jaki telefon i komputer posiadasz. Zajrzyj do instrukcji swojego telefonu jeśli nie wiesz jak to zrobić.

Po przesłaniu pliku instalacyjnego i uruchomieniu go na telefonie możesz przejść do następnego kroku.

Krok 2. Instalacja

Security warning Installation options

Jeżeli instalujesz wersję dla S60 3rd Edition, okna instalatora będą pojawiać się w trochę innej kolejności niż w opisie poniżej oraz konieczne będzie dodatkowe wyrażenie zgody na to by przyznać programowi dodatkowe prawa. Szczegóły dlaczego są one potrzebne możesz przeczytać w sekcji działu "Pobierz" dotyczącej wersji dla S60 3rd Edition.

W momencie startu tego kroku na ekranie telefonu powinno być widoczne pierwsze pytanie programu instalacyjnego, które w zależności od wersji telefonu będzie informować o "niemożliwości sprawdzenia dostawcy", lub że "aplikacja nie jest zaufana". Jest to spowodowane tym, że T99 (tak jak większość darmowych programów dla Symbian OS) nie przeszedł jeszcze procesu Symbian Signed. Jeśli plik był pobrany ze strony programu - możesz kontynuować instalację. Jednak w przypadku jeśli masz go z innego źródła, może on tylko udawać T99, a faktycznie zawierać wirusy, lub i T99 i wirusy. Pamiętaj, że ta strona jest obecnie jedynym miejscem gdzie można uzyskać program zgodnie z licencją, jeśli więc ktoś łamie licencję, być może ma także inne złe zamiary.

Na następne pytanie, "Zainstalować T99?" należy odpowiedzieć Tak, a z dostępnych w kolejnym oknie opcji, wybrać Instaluj.

Potem możesz wybrać, czy program zainstalować w pamięci telefonu, czy na karcie rozszerzeń. Wybierz według własnego uznania - T99 nie zajmuje wiele miejsca.

Kolejne okno zawiera licencję programu. Przeczytaj jej treść i kliknij OK tylko wtedy jeśli akceptujesz zawarte w niej zapisy.

Przejście przez powyższe okna instalatora sygnalizowane jest (po chwili procesu instalacji) informacją o pomyślnym zakończeniu instalacji. Oznacza to, że T99 jest gotowy do działania w Twoim telefonie.

Krok 3. Czy wszystko działa?

Sms before Sms after

Obecnie T99 dla S60 3rd Edition oraz dla UIQ3 z firmware nowszym niż ze stycznia 2007 nie posiada opcji autostartu. Dlatego jego użytkownicy powinni pamiętać o uruchomieniu go za pomocą programu run99. Szczegóły dla S60 3rd oraz dla UIQ3fw2007 .

By zobaczyć czy i jak działa T99 można wysłać testowego smsa zawierającego polskie znaki, który bez T99 zostałby podzielony na dwa. Włącz program do wysyłania smsów (Wiadomości->Nowa wiadom.->Wiadomość SMS) i napisz słowo z polskimi znakami - np. "Żółw" (licznik znaków pokazał, skrócenie maksymalnej długości smsa), a następnie dowolne około 70 znaków, tak by licznik smsów wskazał konieczność podzielenia wiadomości na dwie części. Wybierz Opcje->Wyślij. Pojawi się informacja, że wiadomość zostanie wysłana w częściach (2), jednak nie bój się, T99 spowoduje, że to nie będzie prawda - wybierz OK. Sms zostanie wysłany.

Przechodząc do katalogu z wysłanymi wiadomościami (Wiadomości->Wysłane), możesz zobaczyć że sms... może mieć polskie znaki w skrócie widocznym w menu, jednak po otwarciu pełnej treści wiadomości widać że znaki diakrytyczne zostały usunięte.

Aby się upewnić, że nie zapłaciłeś za dwa smsy, możesz sprawdzić w rejestrze (Rejestr->Klawisz w prawo->Opcje->Pokaż szczegóły), że rozmiar smsa to 1. Jeśli tylko dysponujesz taką możliwością sprawdź też, czy na telefonie odbiorcy w wysłanym przez Ciebie smsie faktycznie nie ma polskich znaków. By uzyskać jeszcze większą pewność możesz test powtórzyć.

Ze względu na to, że program do wysyłania smsów nie wie, że używasz T99, licznik znaków wciąż wyświetla wartości identyczne jak bez niego. Aby wiedzieć czy długość smsa przekracza 160 znaków i spowoduje podzielenie go na dwie wiadomości należy sprawdzić czy licznik znaków przekroczył granicę 41 (3), która dla wysyłania z T99 jest odpowiednikiem oznaczenia 0 (1). Warto zapamiętać (lub zapisać w telefonie), następujące wartości graniczne:

41 (3) - 1 sms

29 (5) - 2 smsy

10 (7) - 3 smsy

58 (10) - 4 smsy

39 (12) - 5 smsów

W przypadku używania wersji "z kropką" (czyli T.99), należy pamiętać by powyższe wartości zmodyfikować o znak zajmowany przez kropkę (a więc na: 40 (3), 28 (5) itd.)

W przypadku używania telefonów z UIQ licznik znaków pokazuje ilość znaków wykorzystanych, a nie pozostałych, dlatego łatwo obliczyć że granicami będą liczby znaków: 160, 306, 459, 612, 765.

Zły krok. ;-) Odinstalowanie

Uninstall

Jeśli z jakiegoś powodu T99 nie będzie Ci już potrzebny, możesz odinstalować go tak jak inne programy dla Symbian OS, korzystając z Menedżera aplikacji (Narzędzia->Menedżer->T99->Klawisz "c"). W niektórych wersjach Symbian OS podczas odinstalowywania pojawi się pytanie czy zamknąć działający program - zgódź się na to. Jeżeli takiego pytania nie będzie, w celu upewnienia się, że T99 już nie działa - zamknij proces T99 za pomocą odpowiedniego programu, lub zrestartuj telefon.

Uwaga! T99 używa do autostartu programu stworzonego do tego celu przez firmę Symbian, o nazwie ExeStartOnBoot. Jest on instalowany i odinstalowywany razem z T99 i nie powinien być usuwany bezpośrednio za pomocą Menedżera aplikacji.

Ewentualne problemy

Jeśli telefon zamiast pytania o instalację niezaufanej aplikacji wyświetli komunikat uniemożliwiający ją, spróbuj zmienić ustawienia w Narzędzia->Menedżer->Opcje-> Ustawienia->Inst. oprogramowania na Wszystkie lub Tak i ponownie uruchom instalowanie.

AzərbaycanBosanskiČeštinaEestiEnglishHrvatskiMagyarÍslenskaLietuviųLatviešuPolskiRomânăSrpskiSlovenščinaSlovenčinaTürkçeTiếng Việt